Pedagogika cyrku w Koninie

Chustki i piłki do żonglowania, talerzyki do kręcenia, flowersticki i diabola. Takimi rekwizytami uczyli się posługiwać uczestnicy trzydniowego kursu pedagogiki cyrku- nauczyciele, opiekunowie i wychowawcy z różnych placówek edukacyjnych i wychowawczych. Kurs został zorganizowany przez Blues Hostel, Portal Żongluj.pl, Przedszkole nr 1 „Kosmatek”, oraz Park Makiet Mikroskala.

Pedagogika cyrku to efektywna metoda edukacyjno-terapeutyczna, która bardzo dobrze sprawdza się w pracy z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Jest to połączenie wykonywania aktywności ruchowych (wywodzących się m. in. z cyrku) z pedagogicznymi i psychologicznymi treściami i celami. Ważne jest opanowanie umiejętności, ale jeszcze ważniejszy jest proces, który zachodzi w trakcie nauki (wewnętrzne przekonania, obawy, niepewność, realizowanie celów, radość, nadzieja, sukces, wytrwałość w pracy, frustracja, porażka, motywacja, samoocena itp.).

Szkolenie prowadził Mirek Urban- pedagog cyrku, psycholog, coach, trener umiejętności interpersonalnych, pasjonat i propagator żonglowania oraz iluzji. Od ponad dziesięciu lat prowadzi warsztaty i szkolenia nauki żonglowania, metody pedagogiki cyrku oraz szkolenia umiejętności interpersonalnych. Specjalista od niekonwencjonalnych metod szkoleniowych. W ciągu ostatnich dziesięciu lat przeprowadził zajęcia z ponad 7 tyś osób, w wieku od: 5 do 75 lat.

Jak mówi: „Traktuję naukę umiejętności cyrkowych jako proces rozwoju osobistego. Szczególną uwagę zwracam na korzyści psychologiczno-pedagogiczne: rozwój koncentracji, uwagi, aktywizację potencjałów umysłowych, naukę cierpliwości i determinacji w pokonywaniu wyzwań, wyznaczanie i realizowanie celów, rozwój pewności siebie, prace z porażką i frustracją, doświadczanie zmian, poznanie siebie, satysfakcję z małych i dużych sukcesów. Wykorzystuję również naukę żonglowania w różnorodnych szkoleniach: komunikacja, kreatywność, asertywność, motywacja, autoprezentacja, antystres”.

„To było bardzo intensywne szkolenie, które wymagało bardzo dużo zaangażowania. Na pewno będę wykorzystywać poznane metody w swojej codziennej pracy. Warto propagować pedagogikę cyrku”- mówi współorganizatorka warsztatów- Dorota Strzelczyńska- Dyrektor Przedszkola nr 1 „Kosmatek”.

Magdalena Fabisiak- jedna z uczestniczek warsztatów- dodaje: „Będę regularnie ćwiczyć nowe umiejętność, chcę ciągle uczyć się czegoś nowego, a nie stać w miejscu. Przy następnej możliwości na pewno zapiszę się na podobne warsztaty. Jestem bardzo zadowolona z udziału w kursie. Spełniły się moje oczekiwania. Chętnie wykorzystam te metody w pracy z osobami niepełnosprawnymi”.

„Mam bardzo dużą satysfakcję, że w Koninie zaczynamy żonglować, uczyć się pedagogiki cyrku. Uczestnicy warsztatów poznali bardzo dużo nowych i wartościowych metod i technik oraz doskonalili umiejętności, które będą przekazywać grupom, z którymi pracują na co dzień. Pedagogika cyrku niesie ze sobą bardzo dużo korzyści. Cieszę się, że przyjechał do nas Mirek Urban, który jest znakomity szkoleniowcem”.- mówi Łukasz Osajda z Blues Hostelu- pomysłodawca i współorganizator warsztatów.

Blues Hostel planuje kontynuację szkoleń z pedagogiki cyrku, oraz stworzenie w Koninie Szkoły Żonglerki.

Add a Comment

You must be logged in to post a comment