By / 27th Październik, 2014 / Aktualności / Off

Opowieści o życiu w Indiach, indyjska muzyka i taniec, tworzenie mandali oraz ćwiczenia jogi. Podopieczni Fundacji z Władysławowa i Turku razem z rodzinami wzięli udział w weekendowych warsztatach o kulturze dalekiego kraju (25-27 lipca 2014).

Uczestnicy rozpoczęli warsztaty od oglądania filmów i zdjęć z Indii. Później między innymi poprzez taniec, śpiew i ćwiczenia jogi aktywnie zaznajamiali się z kulturą indyjską.

Warsztaty przygotowali Maria i Wiesław Wachowscy- rodzice Justyny- jednej z podopiecznych Fundacji.

 Kultura wschodu w Blues Hostelu w Koninie

To były bardzo pracowite 3 dni. Wprowadzeniem do warsztatów był film, dzięki któremu dzieciaki mogły zobaczyć jak wyglądają Indie, co się tam dzieje. W sobotę mieliśmy gości specjalnych. Przyjechali do nas Państwo Dorota i Aleksander Wojtasikowie wraz ze swoim czteroletnim synem Sanatanem, którzy na co dzień żyją zgodnie z tradycją wedyjską. Opierają się między innymi na księgach Bhagavad-gita i Ajurweda. Wraz z nimi śpiewaliśmy, tańczyliśmy, dziewczyny ubierały sari. Przygotowaliśmy również jedną z indyjskich potraw. Na koniec zajęć z naszymi gośćmi ćwiczyliśmy jogę na bulwarach. W ostatnim dniu zajęliśmy się plastykoterapią. Ozdabialiśmy szkatułki„- mówi Marysia Wachowska.

Poznawanie odmiennych zwyczajów, innego życia, uwrażliwia i uczy tolerancji. Aleksander Wojtasik, który wraz z rodziną żyje według tradycji wedyjskiej w czasie spotkania mówił wiele o wrażliwości na drugiego człowieka. „Kogokolwiek spotkamy powinniśmy mu dać to, co możemy i ile możemy. Kultura to dbanie o starsze osoby, o chore osoby, które wymagają opieki. U Was to widać, że troszczycie się o ludzi, którzy są odrzucani. Każdy potrzebuje troski, każda osoba jest ważna„- podkreśla Aleksander.

Kultura Indii w Blues Hostelu

Dzień z naszymi gośćmi zakończył się wspólnymi ćwiczeniami jogi. „Joga to sztuka pracy i odpoczynku, również i diety. Joga uczy, żeby zacząć od samego siebie, od swojego ciała. Jest to wyzwanie na całe życie. Jak zatroszczymy się o ciało, to będziemy też rozwijać osobowość. Rozwiniemy takie cechy jak współczucie, prawdomówność, wyrzeczenie, siłę samoopanowania, wstrzemięźliwość. I będziemy potem pomagać innym. Cieszę się, że trafiliśmy u Was na taki odzew. Uważam, że powinniśmy przyjechać tu znów. Zrobić Wam kurs kulinarny„- mówi Wojtasik.

Uczestnicy warsztatów chętnie brali udział we wszystkich zajęciach. Błażejowi podobało się wszystko. Inez szczególnie wspomina piękny ubiór sari. Adamowi podobały się ćwiczenia jogi.

https://www.youtube.com/watch?v=uvFMkd5psAk

Warsztaty były finansowane ze środków PFRON, dzięki współpracy z PCPR w Turku.