Nocleg przy rynku z historią w tle

By / 20th Grudzień, 2016 / Bez kategorii / Off

Łatwo nas znaleźć w Koninie, bo jesteśmy przy samym rynku. To centralny punkt konińskiej starówki, skąd blisko jest do wszystkich miejsc naznaczonych przez historię.

Najcenniejszym zabytkiem naszego miasta jest unikalny w skali europejskiej słup drogowy z XII wieku, toteż nocleg w naszym hostelu to doskonała okazja do spotkania twarzą w twarz z daleką historią z początków państwa polskiego.

Słup stał kiedyś u podnóża zamku, zbudowanego w XIV w. przez króla Kazimierza Wielkiego. Zamku niestety już nie ma, bowiem zniszczony dwukrotnie przez Szwedów w XVII i XVIII w. w następnym stuleciu został rozebrany. Pozostała po nim tylko nazwa placu Zamkowego, na którym zresztą ten budynek wcale nie stał, było to bowiem podzamcze, gdzie znajdował się między innymi kościół pod wezwaniem Świętego Krzyża i wspomniany słup drogowy. Do 1939 r. mieściła się tam dzielnica żydowska, a przy pobliskiej ulicy Adama Mickiewicza można obejrzeć piękną synagogę.

Dzisiaj słup drogowy stoi przed kościołem pod wezwaniem św. Bartłomieja, który również ma ciekawą historię. Z naszego hostelu można dojść do niego w pięć minut. Zapraszamy do Konina i Blues Hostelu!

www3awww3bwww3c

Hostel mały dom noclegowy ,żeby goście byli zadowoleni

By / 13th Grudzień, 2016 / Bez kategorii / Off

Nasz hostel to mały dom noclegowy, w którym wszyscy się znają i każdy gość ma swoją twarz a nie tylko numer pokoju. Niewielkie rozmiary powodują, że i nasz personel liczy niewiele osób. Choć wynika to z konieczności, ma również swoje dobre strony, bo przez recepcję i pokoje przewijają się wciąż te same osoby, które łatwo zapamiętać, a więc i łatwiej zwrócić się z pytaniem czy prośbą.

Szczupłość personelu wymusza z kolei dostosowanie się przez wszystkich do precyzyjnie przemyślanych procedur, co ułatwia kontrolę i sprzyja wysokiej jakości obsługi naszych gości. Dzięki temu nikt się z nikim nie zderza, każdy wie, co ma robić i nikt nie ma wątpliwości, co do niego należy.

Wszystko to jest podporządkowanie naszemu naczelnemu celowi: zaspokojeniu potrzeb klientów. Dzięki takiemu nastawieniu nasi goście są zadowoleni z pobytu w Blues Hostelu i chętnie do nas wracają. Potwierdzili to ostatnio eksperci konkursu im. Jacka Kuronia, przyznając nam prawo do posługiwania się znakiem eS, oznaczającym przynależność do grona najlepszych przedsiębiorstw społecznych w Polsce.

Zapraszamy do Konina, na ulicę 3 Maja 3.

strona2

Blues Hostel wśród najlepszych

By / 29th Listopad, 2016 / Bez kategorii / Off

Prawo do posługiwania się znakiem eS, oznaczającym przynależność do grona najlepszych przedsiębiorstw społecznych w Polsce oraz wyróżnienie TISE w kwocie 1,5 tys. zł otrzymał Blues Hostel na uroczystej gali konkursu im. Jacka Kuronia.

Konkurs na Najlepsze Przedsiębiorstwo Społeczne i Znak eS odbył się już po raz szósty. Do finału zakwalifikowano przedsiębiorstwa społeczne, które w ocenie zespołu ekspertów mają odpowiedni poziomem stabilności finansowej, oferują wysokiej jakości produkty i usługi oraz wykazały istotny społeczny wymiar swego działania. – Jesteśmy bardzo dumni że nasza praca została zauważona i mogliśmy znaleźć się wśród najlepszych – powiedziała Katarzyna Wagner, prezes Blues Hostel, po odebraniu dyplomu.

Blues Hostel przeszedł przez trzy etapy konkursowego sita. Zaczęło się od złożenia wniosku, w którym została opisana działalność placówki, jej statut, a do tego załączony został jeszcze bilans roczny. Po pozytywnej ocenie formalnej złożonego wniosku, do Konina przyjechali eksperci, którzy ocenili działalność Blues Hostelu i jej aspekt ekonomiczny. – Członkowie komisji rozmawiali ze mną, z pracownikami i księgową – wylicza Katarzyna Wagner.

Po pewnym czasie do Konina przyszło zawiadomienie, że Blues Hostel został laureatem konkursu i zaproszenie na jego Galę w Warszawie. – Zaproszono nas na scenę i wręczono statuetkę oraz dyplom wyróżnienia Towarzystwa Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych – opowiada Katarzyna Wagner. – Przez najbliższy rok mamy prawo posługiwać się logo eS, jak ekonomia społeczna.

es

Otwarty na osoby z niepełnosprawnością

By / 21st Listopad, 2016 / Bez kategorii / Off

Jednym z atutów naszego hostelu jest przystosowanie całego budynku do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową.

Łazienki przy każdym z pokoi mają szerokie drzwi i wystarczająco miejsca, by pomieścić wózek inwalidzki, którym można wjechać również pod prysznic. Natrysk jest też wyposażony w podnoszone siedzisko. Zarówno przy nim, jak i przy umywalce oraz sedesie są odpowiednie poręcze.

Ale to nie wszystko. Blues Hostel znajduje się na drugim piętrze, więc osoba na wózku nie dostanie się do pokoju bez windy. Kabina dźwigu osobowego jest na tyle przestronna, że bez trudu pomieści nie tylko wózek inwalidzki, ale i osobę towarzyszącą.

Umeblowanie wszystkich pomieszczeń jest tak pomyślane, żeby osoba na wózku mogła dostać się wszędzie. Nic dziwnego, przecież nasza pani prezes sama jeździ na wózku, więc wszystkie rozwiązania są przez nią najpierw sprawdzane w praktyce!

facebook5facebook3b

Bo w Blues Hostelu wszystko gra

By / 24th Październik, 2016 / Bez kategorii / Off

Dlaczego Blues Hostel? Bo u nas wszystko gra! Nie tylko zresztą bluesa, jesteśmy bowiem zawsze gotowi spełniać oczekiwania naszych gości.

Załoga Blues Hostelu tworzy zgrany zespół, co oznacza, że wszyscy i wszystko jest na swoim miejscu. Dla dobra i ku zadowoleniu naszych klientów. Poza tym w Blues Hostelu nawet ściany grają bluesa, więc przed snem, słuchając ulubionych melodii, zawsze można rzucić okiem na którąś z rozkołysanych bluesem gwiazd. I kto wie, czy jakiś dobry koncert się nie przyśni! – Tym bardziej, że nasza pościel jest nie tylko czysta i świeża (to przecież normalne), ona jest również kolorowa, dzięki czemu sny naszych gości też są wielobarwne – zapewnia Katarzyna Wagner, szefowa Blues Hostelu.

Muzyczne są również pokoje, które mają nie tylko numer, ale i unikalną muzyczną nazwę, jak Jam Session (pokój nr 4), Blues Factory (pokój nr 5) czy Sweet Blues (pokój nr 3).

I na koniec ważne pytanie: czy Blues Hostel jest tylko dla miłośników muzyki? Oczywiście, że nie! Przecież wszystko u nas jest pomyślane tak, by zadowolić naszych gości. Dlatego dla miłośników dobrej lektury w hostelowym korytarzu stoi regał pełen książek!

facebook4facebook1

Równe szanse w zatrudnieniu

By / 16th Czerwiec, 2015 / Bez kategorii / Off

Osoby niepełnosprawne spotykają się na co dzień z różnego rodzaju trudnościami i ograniczeniami. Od stopnia i rodzaju niepełnosprawności zależy ich samodzielność i zaradność życiowa. Istotne jest, aby osoby niepełnosprawne otrzymały pomoc w poradzeniu sobie ze swoim trudnościami. Musi to być jednak wsparcie adekwatne do danego problemu, przemyślane i skutkujące tym, aby osoba niepełnosprawna stawała się niezależna.

Wsparcie obejmuje wiele aspektów życia. Jednym z bardzo istotnych jest praca dla osób niepełnosprawnych. Konin może poszczycić się tytułem Samorządu Aktywnego w obszarze zatrudniania Osób Niepełnosprawnych za projekt Mieszkań Treningowych w Centrum Organizacji Pozarządowych, które dzięki dodatkowemu wsparciu Fundacji Velux od lutego 2014 roku prowadzi Fundacja PODAJ DALEJ.

W latach 2013 i 2014 Konin otrzymał również tytuł Samorządu Równych Szans za działania podejmowane na rzecz osób niepełnosprawnych, został wyróżniony w europejskim konkursie Acces City Award 2015 oraz otrzymał nagrodę główną V edycji konkursu „Wielkopolska Otwarta dla Niepełnosprawnych”.

Nagroda dla Konina- Wielkopolska Otwarta dla Niepełnosprawnych

W zakresie zatrudniania osób niepełnosprawnych, oprócz wspomnianej Akademii Życia, w której osoby niepełnosprawne ruchowo uczą się samodzielności, przechodzą aktywną rehabilitację, a po odpowiednich przygotowaniach podejmują staż zawodowy, Konin wspiera powstawanie spółdzielni socjalnych, w których mogą pracować osoby niepełnosprawne.

Dwie spółdzielnie działają właśnie w sąsiedztwie Centrum Organizacji Pozarządowych. Obok COP-u funkcjonuje sklep medyczny prowadzony przez Spółdzielnię Socjalną SPORT I REHABILITACJA. Na pierwszym piętrze powstały mieszkania treningowe AKADEMII ŻYCIA. Natomiast na samym poddaszu od 14 czerwca 2014 r. działa pierwszy w Koninie hostel, który również jest spółdzielnią socjalną.

Akademia Życia w Koninie

Cała koncepcja tego nowego miejsca nie mogłaby się udać, gdyby nie bardzo duże wsparcie samorządu Konina, w tym samego Prezydenta Józefa Nowickiego. Dzięki zaangażowaniu lokalnych władz zostały wyremontowane i przygotowane do użytku dwie kamienice zlokalizowane na Konińskiej Starówce. Budynki są przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo, oraz osób niewidomych.

O efektywnym wsparciu osób niepełnosprawnych mówi Kierownik COP Bartosz Jędrzejczak:

Pierwszą z istotnych spraw, która pokazuje podejście władz miasta do aktywizacji osób niepełnosprawnych jest duża ilość osób z niepełnosprawnością, która pracuje w samym urzędzie. Magistrat z tego powodu jest zwolniony z opłacania składek PFRON, ponieważ procent zatrudnienia osób niepełnosprawnych przekracza limit wyznaczony w przepisach kilkudziesięcioletnia współpraca miasta z organizacjami pozarządowymi i środowiskiem osób niepełnosprawnych procentuje w ten sposób, że zmienia się wiele różnych rzeczy. Komunikacja miejska posiada autobusy niskopodłogowe, dostosowujemy przystanki autobusowe, w przestrzeni miejskiej inwentaryzowane, remontowane i ujmowane w dalszych planach remontowych są punkty, które wymagają dostosowania do potrzeb osób niepełnosprawnych, powstają nowe spółdzielnie socjalne.

To są rzeczy, które powodują, że nasz samorząd jest odbierany w innych, często bogatszych miejscach jako przykład tego jak można wspierać osoby niepełnosprawne. Bliska jest mi filozofia dawania wędek, a nie ryb. Uważam, że tędy powinna wieść droga do rehabilitacji, do aktywizacji zawodowej. Stwarzanie jasnych zasad, mówienie uczciwie, co jest do zrobienia. Czyli jeśli chcemy rehabilitować, to róbmy wszystko, aby osobom niepełnosprawnym stworzyć taką możliwość, ale nie wyręczajmy tych osób w tym, co ich czeka. Nie wspierajmy mocniej niż tego oczekują, albo niż jest im to potrzebne. Tak samo, jeżeli chodzi o aktywizację zawodową. Stwarzajmy możliwości do powstawania firm, spółdzielni, nowych miejsc pracy, ale nie róbmy tego na niby.

Czyli uważam, że nie należy sztucznie napędzać koniunktury na danego rodzaju usługi, bo kiedy zmieni się sytuacja polityczna, sytuacja rynkowa, to tego typu podmioty będą najbardziej narażone na wypadnięcie z rynku, a dla osób które już były wykluczone zawodowo byłoby to nie w porządku”.

Miejsce Dostępne w Koninie

O tym, jak ważne jest odpowiednie przystosowanie miejsca pracy do potrzeb osób niepełnosprawnych i co daje sama praca mówi prezeska Blues Hostelu Katarzyna Wagner:

Sprawność straciłam w wyniku błędu lekarskiego podczas operacji. Nagle znalazłam się na wózku inwalidzkim. Musiałam się z tym pogodzić i przystosować się do nowej, o wiele trudniejszej rzeczywistości. Różne sprawy, które przed utratą sprawności nie stanowiły dla mnie żadnego problemu, po tym, jak zaczęłam poruszać się na wózku, stały się bardzo trudne. Nie mogłam już swobodnie się poruszać, wejść po schować, pokonywać innych barier w przestrzeni. To głównie z tego powodu przez osiem lat byłam bezrobotna. Problemem nie był brak moich kwalifikacji, czy doświadczenia. Nawet jeżeli pracodawca chciał mnie przyjąć, to problemem był nieprzystosowany do moich potrzeb budynek. Gdy dostałam możliwość pracy w Blues Hostelu, to była wspaniała odmiana po tak długim okresie bezrobocia. Praca tutaj daje mi bardzo dużo satysfakcji. Tworzyć z zespołem nowe miejsce na mapie Konina – to fascynujące. Mogę pracować w Hostelu, ponieważ budynek w którym się znajduje, jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo. To jest ważne nie tylko dla mnie i innych pracowników, ale i dla naszych gości. Każdy pokój ma też przystosowaną łazienkę”.

Załoga Blues Hostelu w Koninie

To praca jest kluczem do przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu osób niepełnosprawnych. Ma ona wymiar nie tylko ekonomiczny, ale także społeczny. Daje możliwości do zobaczenia siebie na tle innych osób w kontekście swoich umiejętności, wiedzy. Pozwala się realizować, daje poczucie przydatności, ważności. Samodzielność ekonomiczna, którą pozwala uzyskać praca sprawia, że osoba niepełnosprawna staje się bardziej niezależna” – mówi Zuzanna Janaszek Maciaszek, prezeska Fundacji PODAJ DALEJ, koordynatorka Akademii Życia, współzałożycielka Spółdzielni Sport i Rehabilitacja oraz Spółdzielni Blues Hostel.

Mateusz Traczyk, jeden z pierwszych uczestników Akademii Życia, który pracuje w sklepie medycznym Sport i Rehabilitacja dodaje:

Zaletą Akademii Życia jest to, że można uczyć się stopniowo. Pierwszy etap trwa pół roku. Oferta staży też jest dla wielu osób, które wcześniej nie mogły znaleźć pracy, bardzo atrakcyjna.

Praca w sklepie daje mi perspektywy samodzielnego utrzymania się. Po raz pierwszy od czterech lat po urazie jestem w stanie sam zapłacić za czynsz. Wiadomo, bycie osobą niepełnosprawną wiąże się z większymi kosztami, ale ta praca daje mi przynajmniej częściowo jakąś niezależność”.

Sporti i Rehabilitacja oraz KSS Mustang Konin

„To, co robimy dla osób niepełnosprawnych, jest naszym obowiązkiem, a nie jakimś specjalnym działaniem. Specjalne traktowanie i wyróżnianie takich działań pokazuje tylko, jak wielkie są potrzeby i zaniedbania w tym zakresie” – podkreśla Prezydent Miasta Konina Józef Nowicki.

Oprócz wspierania samego zatrudnienia, Urząd Miasta zmienia przestrzeń miejską, tak żeby była odpowiednia do potrzeb osób niepełnosprawnych. Wszystkie autobusy miejskie są niskopodłogowe. Kierowcy przechodzą szkolenia z asystowania osobie niepełnosprawnej.

W 2013 roku Magistrat sfinansował projekt Konin – Miasto dostępne, podczas którego wolontariusze Fundacji PODAJ DALEJ badali część budynków użyteczności publicznej oraz ciągów komunikacyjnych pod kątem ich dostosowania do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Miasto wspiera również pobudzanie aktywności artystycznej, społecznej i samodzielności osób niepełnosprawnych. Przykładem może być projekt „Ja i Moje Miasto. Konin – widziany oczami osób z niepełnosprawnością intelektualną”.

Prezydent Nowicki poinformował również o planach przeznaczenia kolejnej kamienicy – Domu Zemełki – w bezpośrednim sąsiedztwie COP-u, mieszkań treningowych i spółdzielni socjalnych, na dodatkowe miejsce działań organizacji pozarządowych i osób niepełnosprawnych.

Konin od lat jest miejscem, w którym na fali współpracy międzysektorowej, tworzy się przyjazny klimat do aktywności społecznej i zawodowej osób z niepełnosprawnością.

Muzyka nie zna granic – Gatunki muzyczne – warsztaty dla każdej grypy wiekowej.

By / 15th Maj, 2015 / Bez kategorii / Off

Blues Hostel zaprasza na warsztaty dotyczące gatunków muzycznych zaprojektowane dla wszystkich grup wiekowych. Przeznaczone są dla osób, które pragną poszerzyć swoją wiedzę na temat różnych gatunków muzycznych, bądź też, wiedzę nabytą wcześniej, usystematyzować i uzupełnić.

warsztaty w Blues Hostelu Konin

Podczas zajęć uczestnicy zaznajamiają się z genezą powstawania poszczególnych gatunków, takich jak: muzyka klasyczna, jazz, yass, blues, rock, rock progresywny, muzyka etniczna, elektroniczna, współczesna. Przybliżone zostają sylwetki najważniejszych twórców w danym gatunku oraz proces ewolucji gatunku. Tym samym uczestnicy poszerzają znacznie swoją perspektywę kulturową o dorobek artystów z różnych stron świata. Uczestnicy pracują na tekstach piosenek i wybranych przykładach muzycznych. Poszerzają zatem swoje horyzonty w zakresie kultury i sztuki, uzupełniają luki w wiedzy i rozpoznają lepiej swoje upodobania muzyczne.

warsztaty w Blues Hostelu w Koninie

Celem zajęć jest integracja osób w różnym wieku, rozbudzenie pasji muzycznej oraz istotne uzupełnienie wiedzy na tematy z nią związane. Osłuchanie uczestników warsztatów z podstawowymi gatunkami, zwiększenie ich umiejętności percepcyjnych, wzbogacenie świadomości dotyczącej kultury i sztuki.

Warsztaty zaplanowane są jako działania dwudniowe, po 6 godzin dziennie z przerwami.

Koszt warsztatów, zajęć wynosi:

– dla grupy 10 osób – 160 zł na osobę,

– dla grupy 5 osób – 316 zł na osobę.

Koszt zawiera:

– przeprowadzenie zajęć,

– 1 nocleg w Blues Hostelu,

– śniadanie.

Opis prowadzącej zajęcia

Marta Mielcarek. Muzyk instrumentalista (dyplom w klasie wiolonczeli i klasie fagotu), filolog polski, teatrolog, badacz naukowy teatru muzycznego, krytyk muzyczny i teatralny, arteterapeuta, dramaturg, sekretarz literacki, asystent reżysera, dziennikarz, animator kultury.  Praktykowała w Teatrze im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem, Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, Teatrze Wielkim  – Operze Narodowej w Warszawie, Teatrze Narodowym w Warszawie, Teatrze Wielkim w Poznaniu,Teatrze Polskim w Poznaniu, gdzie następnie pracowała jako sekretarz  literacki oraz asystent reżysera.

Realizuje  autorskie wykłady, cykle popularyzatorskie i warsztaty, dotyczące historii i teorii teatru, teatru muzycznego, gatunków muzycznych, a także innych dziedzin sztuki. Tworzy projekty muzyczne oraz teatralne w nurcie alternatywnym.

Publikowała artykuły m. in.  w: „Poznańskich Studiach Polonistycznych”, „Universitas”, „Czasie Kultury”, „Polonistyce”, „Dzienniku – Polska-Europa- Świat” (jako  korespondentka Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Malta” w Poznaniu), ‚Twoim Bluesie”. Jest autorką księgi jubileuszowej „130 lat Teatru Polskiego w Poznaniu 1875 – 2005” oraz ponad  40 programów teatralnych. Współpracuje z dwumiesięcznikiem literackim „Polonistyka”.

Od ponad 20 lat tworzy w Koninie dwa festiwale muzyczne o randze międzynarodowej: Jazz Festival Jazzonalia oraz Blues Festival Bluesonalia. Jurorka konkursów muzycznych, teatralnych oraz krasomówczych (m.in. przewodnicząca jury Festiwalu im. Pawła Bergera „Gramy nad Prosną” w Kaliszu, jurorka „Getting Out Festival” w Gorzowie Wielkopolskim).

Animatorka kultury działająca m.in. w ramach stowarzyszeń  społeczno- kulturalnych In Art  oraz Pół Tonu Ciszej. Współzałożycielka miejsca działań twórczych – Blues Hostelu w Koninie. Ekspert w dziedzinie kultury i sztuki w zakresie innowacji społecznych. Zajmuje się także wyszukiwaniem muzycznych, artystycznych talentów, wyławianiem z lokalnych środowisk inicjatyw wartościowych artystycznie, promuje je i pomaga ich autorom w rozwijaniu skrzydeł. Działa w ośrodkach: Poznań, Konin, Wrocław, Kalisz, Warszawa,  Gorzów Wielkopolski .

Pedagogika cyrku- szkolenie dla nauczycieli i wychowawców

By / 7th Maj, 2015 / Bez kategorii / Off

Blues Hostel, Przedszkole Nr 1 “Kosmatek” oraz Portal Żongluj.pl zapraszają na kurs podstawowy pedagogiki cyrku.

Radosław Kupidura 9

Czym jest pedagogika cyrku?

Pedagogika cyrku to efektywna metoda edukacyjno-terapeutyczna, która bardzo dobrze sprawdza się w pracy z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Jest to połączenie wykonywania aktywności ruchowych (wywodzących się m. in. z cyrku) z pedagogicznymi i psychologicznymi treściami i celami. Ważne jest opanowanie umiejętności, ale jeszcze ważniejszy jest proces, który zachodzi w trakcie nauki (wewnętrzne przekonania, obawy, niepewność, realizowanie celów, radość, nadzieja, sukces, wytrwałość w pracy, frustracja, porażka, motywacja, samoocena itp.)

Więcej o pedagogice cyrku:

http://pedagogikacyrku.blogspot.com/

P1020551

Kurs będzie poprowadzony w dwóch grupach.

 

Szkolenie dla pierwszej grupy odbędzie się w sobotę 13. czerwca.

Dla kogo szkolenie?

Szkolenie przeznaczone jest dla osób pracujących z małymi dziećmi w przedszkolach, szkołach, świetlicach socjoterapeutycznych, domach dziecka, itp. które chcą nauczyć się praktycznego wykorzystania podstaw metody pedagogiki cyrku w swojej pracy.

Program szkolenia

 1. Wiedza na temat metody pedagogiki cyrku (korzyści, cele, możliwości)
 2. Gry, zabawy oraz inne pomysły na wykorzystanie chustek żonglerskich w integracji grupy, rozwoju kinestetyki, refleksu, motoryki małej i dużej
 3. Nauka żonglowania 1, 2, 3 chustkami żonglerskimi
 4. Zabawy i ćwiczenia dodatkowe – indywidualne oraz grupowe na każdy etap żonglowania chustkami
 5. Nauka posługiwania się talerzykami cyrkowymi
 6. Nauka tworzenia podstawowych „zwierzątek” z balonów
 7. Nauka balansowania długimi balonami oraz pawimi piórami
 8. Poznanie gier i zabaw integracyjno- rozwojowych dla dzieci– związanych z metodą pedagogiką cyrku oraz metodą teatru improwizacji
 9. Podstawowe informacje oraz pomysły na temat zasad tworzenia występu cyrkowego z dziećmi

P1020669

Drugie szkolenie odbędzie w niedzielę 14. czerwca.

Dla kogo szkolenie?

Szkolenie przeznaczone jest dla osób pracujących z dziećmi i młodzieżą i dorosłymi w różnorodnych placówkach edukacyjnych, wychowawczych, opiekuńczych, socjoterapeutycznych (szkoły, świetlice socjoterapeutyczne, domy dziecka, szkoły integracyjne, centra wolontariatu, poradnie pedagogiczne i psychologiczne, uniwersytety), które chcą nauczyć się praktycznego wykorzystania metody pedagogiki cyrku w swojej pracy.

Program szkolenia

 1. Nauka żonglowania 1, 2, 3 chustkami żonglerskimi oraz gry, zabawy i ćwiczenia dodatkowe na każdy etap żonglowania
 2. Nauka żonglowania 1, 2, 3 piłkami żonglerskimi oraz gry, zabawy i ćwiczenia dodatkowe na każdy etap żonglowania
 3. Nauka posługiwania się talerzykami cyrkowymi
 4. Nauka posługiwania się flowerstick’iem i diabolo
 5. Nauka balansowania długimi balonami oraz pawimi piórami
 6. Poznanie gier i zabaw integracyjno-rozwojowych dla dzieci– związanych z metodą pedagogiką cyrku oraz metodą teatru improwizacji
 7. Informacje na temat psycho- fizycznych korzyści wynikających ze stosowania pedagogiki cyrku jako metody wspierającej naukę (rozwój koncentracji, uwagi, pobudzania półkul mózgowych), komunikację, współpracę, umiejętność wyznaczania i realizowania celów, pokonywanie wyzwań, rozwój pewności siebie, radzenie sobie z porażkami, uczenie się na błędach oraz inne
 8. informacje na temat możliwości rozwoju klasy, danej placówki przy wykorzystaniu metod pedagogiki cyrku, np. stworzenie grupy cyrkowej, występy grupy w innych placówkach

 

P1020834

Koszt

180 zł

Koszt obejmuje: opłata za prowadzenie zajęć przez trenera, materiały szkoleniowe dla uczestników

Czas trwania warsztatu

1 dzień- 8 godzin dydaktycznych (8 x 45 min)

Sobota 13.06.15 r. godziny kursu od 9:00 do 16:30

Niedziela 14.06.15 r. godziny kursu od 9:00 do 16:30

Miejsce szkolenia

Przedszkole Nr 1 „Kosmatek” w Koninie, ul. M. Kopernika 14

Liczebność grupy szkoleniowej

20-25 osób

Metody

Mini-wykłady, pokazy, ćwiczenia indywidualne, w parach, w grupie, filmy wideo, dyskusje

Informacje i zapisy

lukasz@blueshostel.pl

Tel. 511 177 499

kurs żonglowania w Koninie

UWAGA !

 • Możliwość zakupu rekwizytów pedagogiki cyrku (piłki, chustki, talerzyki, flowerstick, diabolo, gry i puzzle edukacyjne)

Opis trenera

Mirosław Urban. Pedagog cyrku, psycholog, coach, trener umiejętności interpersonalnych, pasjonat i propagator żonglowania oraz iluzji. Od ponad dziesięciu lat prowadzi warsztaty i szkolenia nauki żonglowania, metody pedagogiki cyrku oraz szkolenia umiejętności interpersonalnych. Specjalista od niekonwencjonalnych metod szkoleniowych.

W ciągu ostatnich dziesięciu lat przeprowadził zajęcia z ponad 5 tyś osób, w wieku od: 5 do 75 lat (dzieci, nauczyciele, studenci, pracownicy i menedżerowie firm i instytucji państwowych, osoby niepełnosprawne, bezrobotni, Uniwersytety III Wieku)

Traktuje naukę umiejętności cyrkowych jako proces rozwoju osobistego. Szczególną uwagę zwraca na korzyści psychologiczno-pedagogiczne: rozwój koncentracji, uwagi, aktywizacja potencjałów umysłowych, nauka cierpliwości i determinacji w pokonywaniu wyzwań, wyznaczanie i realizowanie celów, rozwój pewności siebie, praca z porażką i frustracją, doświadczanie zmian, poznanie siebie, satysfakcja z małych i dużych sukcesów. Wykorzystuje również naukę żonglowania w różnorodnych szkoleniach: komunikacja, kreatywność, asertywność, motywacja, autoprezentacja, antystres.

Inicjator organizacji 35. Europejskiej Konwencji Żonglerskiej 2012 w Lublinie, członek EuropeanJugglingAssociation (EJA), były reprezentant EJA na Polskę. Przy EJA lider grupy: „Benefits of Juggling”, zajmującej się szerzeniem naukowych informacji o korzyściach wynikających z żonglowania. Jeden z fundatorów Fundacji Sztukmistrze.

Autor/współautor wielu prac popularno-naukowych dotyczących pracy z grupą oraz wpływu sztuki żonglowania na psycho- fizyczne funkcjonowanie człowieka:

 • współautor książki: „Metafory i analogie w szkoleniach”. Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2014
 • współautor książki: „Pasja żonglowania. Passion for Juggling”. Libropolis. Lublin, 2012
 • autor książki: „Niekonwencjonalne techniki szkoleniowe, czyli jak urozmaicić zajęcia” – Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2010
 • współautor książki: „Blaski i cienie bycia trenerem. Podręcznik”. Lechaa Consulting, 2010
 • współautor artykułu: „Pedagogika cyrku a psychofizyczny rozwój dziecka” w „Zdrowa szkoła – zdrowy uczeń. Teoria i praktyka edukacji zdrowotnej. Wybrane zagadnienia, Wydawnictwo NeuroCentrum, Lublin 2008
 • autor artykułu: „Nowe wymiary sztuki żonglowania” – kwartalnik: „KuglArt – Magazyn Alternatywnej sztuki Cyrkowej”, 2007, (nr 1/2007, nr 2/2007)
 • współautor artykułu: „Żonglowanie w biznesie”, portal Nowoczesna Firma nf.pl, 2006
 • autor artykułu: „Żonglowanie jako metoda wspierania rozwoju dzieci, młodzieży i dorosłych”, „Klanza w czasie wolnym”, Nr 1/2005
 • współautor artykułu: „Żonglowanie sprzyja mózgowi”, ogólnopolskie pismo psychologiczne: „Charaktery” nr 05/2005

http://zongluj.pl/

http://www.inspi.pl/

http://pedagogikacyrku.blogspot.com/

http://www.zonglowanie-rozwoj-osobisty.blogspot.com/

http://www.benefits-of-juggling.blogspot.com/

 

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY DO POBRANIA

Po wypełnieniu formularza prosimy go zeskanować i przesłać na adres: lukasz@blueshostel.pl

Dlaczego blues w Hostelu?

By / 2nd Maj, 2015 / Bez kategorii / Off

Wśród bardzo wielu gatunków muzycznych, 30 z nich to blues i jego różne odmiany. Mamy między innymi delta blues, desert blues, electric blues, gospel blues, garage punk blues, harmonica blues. W Koninie od 21 lat odbywa się Międzynarodowy Festiwal Bluesowy Bluesonalia. W czerwcu 2014 roku swoją działalność rozpoczął Blues Hostel.

To właśnie corocznej bluesowej imprezie organizowanej przez Stowarzyszenie In Art, które jest jednym z założycieli nowego miejsca noclegowego, jedyny Hostel w Koninie zawdzięcza swoją nazwę. Podczas tak wielu edycji Bluesonaliów w Konine można było usłyszeć między innymi  Wishbone Ash, Johna Portera, King King, Coco Montoyę, Robbena Forda, Planet of The Abts, Doyla Bramhalla, Wille And The Bandits, Dżem, SBB, Bartek Miarka Band, Easy Rider, Jan Gałach Band. In Art organizuje również co roku Festiwal Jazzowy Jazzonalia.

Blues Hostel w Koninie- tapeta1

O muzycznym klimacie nowego miejsca na mapie Starówki Konina mówi Marta Mielcarek z In Artu: „Goście naszych wydarzeń artystycznych realizowanych w Koninie pytają często o miejsce, gdzie mogliby po koncercie odbyć jam session, czy przeprowadzić warsztaty muzyczne. Stąd pomysł na przyjazne miejsce, które ma swój klimat, muzyczną proweniencję, jest sympatyczne, w którym można i nocować, i w pobliżu którego wszystkie te postulaty artystyczne, zrealizować. Sama nazwa nawiązuje do działalności In Artu. Od 21 lat w Koninie odbywa się Międzynarodowy Festiwal Bluesonalia. Stąd nazwa Blues Hostel, muzyczne nazwy pokoi, logo z kluczem wiolinowym. Na ścianach hostelu goście mogą zobaczyć też zdjęcia z poprzednich edycji Festiwalu, które przedstawiają muzyków z Polski i zagranicy. Zależało nam, aby Festiwal Bluesonalia nadal odbywał się w Koninie, ponieważ w ten sposób promujemy nasze miasto”.

W Hostelu często zatrzymują się osoby związane z obsługą różnego rodzaju imprez artystycznych i zespoły muzyczne. Blues Hostel miał przyjemność gościć między innymi Muchy, Rubber Dots czy The Dumplings. Dźwięki muzyki klasycznej można było usłyszeć w Hostelu dzięki uczestnikom Międzynarodowego Kursu Muzyczneg dla Altowiolistów i Kontrabasistów im. Witolda Friemanna. Goście korzystający z noclegów w Blues Hostelu z sympatią przyjmują wszystkie muzyczne akcenty, które można znaleźć na hostelowym poddaszu. Pytają się o imprezy i muzyków przedstawionych na zdjęciach.

Blues Hostel w Koninie- tapeta 2

O działalności Blues Hostelu mówi jego prezeska Katarzyna Wagner: „Muzyczny klimat Hostelu bardzo wyróżnia nas na mapie miejsc noclegowych w Koninie. Zbliżają się nasze pierwsze urodziny. Przez ten czas przyjęliśmy już bardzo wielu gości. Cieszy mnie to, iż doceniają Oni nasz pomysł na to miejsce, że Hostel bardzo się podoba. Goście wracają do nas. To daje dużą satysfakcję. Miejsca noclegowe to tylko część naszej oferty. Od początku wiedzieliśmy, że będziemy prowadzić również różnego rodzaju warsztaty artystyczne. Jesteśmy po pierwszych zajęciach z pedagogiki cyrku dla nauczycieli, opiekunów i wychowawców z różnych placówek edukacyjnych i wychowawczych. Będziemy kontynuować organizację tych szkoleń. Chcemy też stworzyć szkołę żonglerki oraz szkołę gry na bębnach djembe. Już teraz wielu gości zaczyna swoją przygodę z żonglerką w Blues Kuchni”.

DSC_1899

Blues Hostel jest czynny przez cały rok, dysponuje 17 miejscami noclegowymi w pięciu pokojach o muzycznych nazwach – Sweet Blues, Tercet Egzotyczny, Midnight Quartet, Jam Session, Blues Factory. Bluesowy klimat można poczuć oglądając Blues w Hostelu.

Zapraszamy na festiwale muzyczne organizowane w Koninie przez In Art: Bluesonalia i Jazzonalia.

Pedagogika cyrku w Koninie

By / 13th Kwiecień, 2015 / Bez kategorii / Off

Chustki i piłki do żonglowania, talerzyki do kręcenia, flowersticki i diabola. Takimi rekwizytami uczyli się posługiwać uczestnicy trzydniowego kursu pedagogiki cyrku- nauczyciele, opiekunowie i wychowawcy z różnych placówek edukacyjnych i wychowawczych. Kurs został zorganizowany przez Blues Hostel, Portal Żongluj.pl, Przedszkole nr 1 „Kosmatek”, oraz Park Makiet Mikroskala.

P1020551

Pedagogika cyrku to efektywna metoda edukacyjno-terapeutyczna, która bardzo dobrze sprawdza się w pracy z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi. Jest to połączenie wykonywania aktywności ruchowych (wywodzących się m. in. z cyrku) z pedagogicznymi i psychologicznymi treściami i celami. Ważne jest opanowanie umiejętności, ale jeszcze ważniejszy jest proces, który zachodzi w trakcie nauki (wewnętrzne przekonania, obawy, niepewność, realizowanie celów, radość, nadzieja, sukces, wytrwałość w pracy, frustracja, porażka, motywacja, samoocena itp.).

P1020669

Szkolenie prowadził Mirek Urban- pedagog cyrku, psycholog, coach, trener umiejętności interpersonalnych, pasjonat i propagator żonglowania oraz iluzji. Od ponad dziesięciu lat prowadzi warsztaty i szkolenia nauki żonglowania, metody pedagogiki cyrku oraz szkolenia umiejętności interpersonalnych. Specjalista od niekonwencjonalnych metod szkoleniowych. W ciągu ostatnich dziesięciu lat przeprowadził zajęcia z ponad 7 tyś osób, w wieku od: 5 do 75 lat.

Radosław Kupidura 4

Jak mówi: „Traktuję naukę umiejętności cyrkowych jako proces rozwoju osobistego. Szczególną uwagę zwracam na korzyści psychologiczno-pedagogiczne: rozwój koncentracji, uwagi, aktywizację potencjałów umysłowych, naukę cierpliwości i determinacji w pokonywaniu wyzwań, wyznaczanie i realizowanie celów, rozwój pewności siebie, prace z porażką i frustracją, doświadczanie zmian, poznanie siebie, satysfakcję z małych i dużych sukcesów. Wykorzystuję również naukę żonglowania w różnorodnych szkoleniach: komunikacja, kreatywność, asertywność, motywacja, autoprezentacja, antystres”.

P1020829

„To było bardzo intensywne szkolenie, które wymagało bardzo dużo zaangażowania. Na pewno będę wykorzystywać poznane metody w swojej codziennej pracy. Warto propagować pedagogikę cyrku”- mówi współorganizatorka warsztatów- Dorota Strzelczyńska- Dyrektor Przedszkola nr 1 „Kosmatek”.

Radosław Kupidura 7

Magdalena Fabisiak- jedna z uczestniczek warsztatów- dodaje: „Będę regularnie ćwiczyć nowe umiejętność, chcę ciągle uczyć się czegoś nowego, a nie stać w miejscu. Przy następnej możliwości na pewno zapiszę się na podobne warsztaty. Jestem bardzo zadowolona z udziału w kursie. Spełniły się moje oczekiwania. Chętnie wykorzystam te metody w pracy z osobami niepełnosprawnymi”.

P1020834

„Mam bardzo dużą satysfakcję, że w Koninie zaczynamy żonglować, uczyć się pedagogiki cyrku. Uczestnicy warsztatów poznali bardzo dużo nowych i wartościowych metod i technik oraz doskonalili umiejętności, które będą przekazywać grupom, z którymi pracują na co dzień. Pedagogika cyrku niesie ze sobą bardzo dużo korzyści. Cieszę się, że przyjechał do nas Mirek Urban, który jest znakomity szkoleniowcem”.- mówi Łukasz Osajda z Blues Hostelu- pomysłodawca i współorganizator warsztatów.

Radosław Kupidura 9

Blues Hostel planuje kontynuację szkoleń z pedagogiki cyrku, oraz stworzenie w Koninie Szkoły Żonglerki.